Bugun...
Bizi izleyin:İki kez koronavirüsü yendikten sonra aşı olmaya ikna oldu

Tarih: 27-09-2021 00:30:00 + -


İzmir'de yaşayan ve aşısız olduğu dönemde 1.5 ay arayla iki kez koronavirüse yakalanarak atlatmayı başaran psikolog İlknur Peder, hastalığın ardından 2 doz koronavirüs aşısı oldu. Hastalığı atlatsa da aylarca semptomlarıyla boğuştuğunu dile getiren Peder aşının önemini vurgulayarak,


İki kez koronavirüsü yendikten sonra aşı olmaya ikna oldu

İzmir'de yaşayan ve aşısız olduğu dönemde 1.5 ay arayla iki kez koronavirüse yakalanarak atlatmayı başaran psikolog İlknur Peder, hastalığın ardından 2 doz koronavirüs aşısı oldu. Hastalığı atlatsa da aylarca semptomlarıyla boğuştuğunu dile getiren Peder aşının önemini vurgulayarak, "Şu an elimizdeki en kuvvetli silah aşı" dedi.

Doğuştan iki kolu ile bir bacağı olmayan Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı, Psikolog İlknur Peder, aşı olmadan önce iki kez koronavirüse yakalandı. İki seferinde de koronavirüsü yenmeyi başaran Peder, tedavi sürecinin ağır ve ağrılı geçtiğini söyledi. 1.5 ay arayla ikii kez hastalığa yakalanarak atlatan Peder, sonrasında iki doz koronavirüs aşısı oldu. Aşı karşıtı olmadığını ancak o dönemde yeterince aydınlatılmadığını hissettiği için ikna olmakta güçlük çektiğini ifade eden Peder, "Bilime güveniyorum. Şu an elimizdeki en kuvvetli silah aşı. Hem kendimizin hasta olmaması hem de başkalarına taşıyıcı olmamak için bu konuda çok dikkat etmek zorundayız. Aşıyla ilgili soru işaretleri netleştirilirse, toplum olarak güvendiğimiz isimler tarafından aşının içeriğiyle ilgili somut bilgilerle ikna edilebilirsek, insanlar gönül rahatlığıyla aşıya yönelir" dedi.


'SEMPTOMLARIYLA İKİ BUÇUK AY BOĞUŞTUM'

Koronavirüs testi negatif çıksa da hastalığın semptomlarıyla 2.5 ay boyunca boğuştuğunu dile getiren Peder, yaşadığı zorlu süreci, "Bir kez yakalanıp iyileştikten 1.5 ay sonra ikinci kez testim pozitif çıktı. İkincisi çok daha ağır geçti. Yoğun öksürük ve düşmeyen ateş şikayetlerim vardı. Koronavirüs geçiyor ama sonrasında uzun süre halsizliği kalıyor. Bazı insanlarda unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bunu ben de yaşadım. Koranavirüse yakalandıktan sonraki 2.5 ayım hastalığın semptomlarıyla boğuşmakla geçti. O zaman aşı olmamıştım. Ama şu an aşılıyım. 2 doz Sinovac aşısı oldum" diye konuştu.

'HASTALIK KARŞISINDA KENDİMİ ACİZ HİSSETTİĞİM ANLAR OLDU'


Hastalığın ardından aşı yaptırmaya kendisini zorunlu hissettiğini kaydeden Peder, aşıya direnç göstermek yerine kar-zarar hesabı yaparak akılcı yöntemlerle hareket edilmesi gerektiğini belirtip, şunlar söyledi:
"Etrafımıza karşı sorumluluk duygumuz olmalı. Hastalık sürecim zordu. Kendimi çok yalnız ve çaresiz hissediyordum. Bir yandan nefes almakta zorluk çekerken bir yanda da asla geçmeyen çok şiddetli ağrılarla baş etmeye çalışıyorsunuz. Hiçbir şeye gücünüz yetmiyor. Kurmaya çalıştığınız bir cümleyi tamamlamak için nefesiniz yetmeyince kendinizi hastalığa karşı aciz hissediyorsunuz. Umuyorum ki üçüncü kere daha bu hastalığı görmem. Keşke biraz da tedbirlere dikkat etsek. Aşıya karşı gereksiz direnç göstermezsek vakaların azalacağını, bu işin daha da kolaylaşacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı."

'ÇOK AĞRI ÇEKTİM, MEDİTASYONDAN FAYDALANDIM'
Yardımcısıyla aynı evi paylaştığını dile getiren Peder, yakınları için de korktuğunu söyleyerek hastalıktan korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Peder, "Bence öncelikle bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmamız lazım. Maske, mesafe, hijyenin dışında bağışıklık güçlü tutulmalı. Stresi hayatımızdan uzak tutmalıyız. Doğal ve sağlıklı besinlerle beslenmeliyiz. Kişisel deneyimim ve danışanlarımla yaşadığım deneyimden yola çıkarak meditasyon tarzında çalışmaların da burada faydalı olduğunu düşünüyorum. Koronavirüs olduğum süreçte çok ağrı çektim ve meditasyondan çok faydalandım" dedi.

 

 

 
Kaynak: DHA

Bu haber 4237 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yerel Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
4236 Okunma
4233 Okunma
4233 Okunma
4233 Okunma
4233 Okunma
4233 Okunma
4232 Okunma
4232 Okunma
4232 Okunma
4232 Okunma
4266 Okunma
4265 Okunma
4263 Okunma
4261 Okunma
4257 Okunma
4256 Okunma
4254 Okunma
4253 Okunma
4252 Okunma
4251 Okunma
4364 Okunma
4338 Okunma
4308 Okunma
4295 Okunma
4295 Okunma
4278 Okunma
4277 Okunma
4275 Okunma
4274 Okunma
4273 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI