Bugun...
Bizi izleyin:Türkiye’nin uluslararası eğitim paydaşları buluştu

Tarih: 18-05-2022 07:00:00 + -


Türkiye’nin uluslararası eğitim paydaşları olan üniversiteler ve ilgili yurtdışı kurumları Türkiye Maarif Vakfı koordinasyonunda İstanbul’da bir araya gelerek Türkiye’nin eğitimde merkez ülke olma strateji ve hedeflerini konuştu.


Türkiye’nin uluslararası eğitim paydaşları buluştu

Dünyana sergilediği insani diplomasi ile her alanda dikkat çeken Türkiye, eğitimde de merkez ülke olma yolunda hızla ilerliyor.

Bu kapsamda Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, birçok kamu kamu kurumu ve rektörün katılımıyla düzenlenen Üniversitelerle İşbirliği 3. İstişare Toplantısında, "Vakfımız Türkiye’nin 2023 vizyonunda vurgulanan 'Türkiye’de eğitimin uluslararasılaşması stratejisine' katkı sunmak amacıyla dünyanın dört bir tarafında sunduğu kaliteli ve nitelikli eğitimle küresel becerilerle donanmış, kendi öz değerlerini özümsemiş, Türkiye’ye müzahir, erdemli bireyler yetiştirmek ve milletimiz ile diğer milletler arasında dostluk bağlarını güçlendirmeye devam etmektedir." dedi. 

AMAÇ, DÜNYANIN NİTELİKLİ ÖĞRENCİLERİNİ TÜRKİYE’YE KAZANDIRMAK

Türkiye Maarif Vakfı'nın Altunizade'deki Genel Merkezi'nde düzenlenen Üçüncü Üniversitelerle İşbirliği İstişare Toplantısına Yükseköğretim Kurulu (YÖK),  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Ulusal Ajansı, MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Ulusal Ajans, Göç İdaresi Başkanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu, Türkiye Diyanet Vakfı ve uluslararası alanda çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra 79 üniversitenin rektör veya yardımcısı katıldı. 

Türkiye'nin eğitim alanında uluslararasılaşma misyonunun temellerini güçlendirmek ve kurumlar arasındaki iş birliğini artırmak için düzenlenen toplantılarda yeni hedefler, stratejiler, sorunların çözümü ve iş birliği alanları ele alındı. 

MAARİF AJANSI İLE TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİ DÜNYAYA TANITIYORUZ

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün burada yaptığı açılış konuşmasında vakfın altı yıl gibi kısa bir zaman önce kurulmuş olmasına rağmen yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalarla önemli ilklere imza attığını söyledi. 

Altı kıtada 49 ülkede büyük bir eğitim kadrosuyla çalıştıklarını dile getiren Akgün, "Bu kapsamda Maarif Ajansı'nı kurmuştur. Maarif Ajansı ile Maarif öğrencileri başta olmak üzere uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversiteler, eğitim sistemi, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim imkânları gibi konularda bilgi edinmeleri, Türkiye’ye nitelikli uluslararası öğrencilerin temini, Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışındaki üniversiteler ve eğitim sistemleri hakkında doğru bilgi edinmeleri ve nitelikli üniversiteleri tercih etmeleri amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Maarif Ajansı 2020'ye kadar altı, 2020’de 15 uluslararası eğitim fuarı düzenlemiştir." ifadelerini kullandı. 

DÜNYAYA TÜRKÇE ÖĞRETİYORUZ

Akgün yaptıkları çalışmaların uluslararası alanda da takdir gördüğünün altını çizerek şöyle devam etti:

"Temelde faaliyet gösterilen ülkenin milli müfredatı esas alınarak verilen Maarif eğitiminde, ihtiyaç duyulması ve ilgili hükümetin de onayıyla Uluslararası Bakalorya (IB) veya Cambridge gibi uluslararası programlar da uygulanmaktadır. Diğer taraftan Vakfımız, Ar-Ge faaliyetlerine de ağırlık vermekte, Uluslararası Maarif (IM) ismiyle kendi özgün uluslararası müfredatını oluşturmaktadır. Müfredat konusunda en önemli somut ürünümüz, şimdilik, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı ve Müfredatı oldu." 

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün Türkiye'nin küreselleşen dünyada giderek etkin bir ülke haline geldiğine dikkat çekerek üniversiteler ve kamu kuruluşlarıyla ilişkilerin güçlendirilmesi çağrısı yaparak, toplantıların verimli geçmesini ümit ettiğini söyledi. 

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN DAHA ÇOK PAY ALMAK İSTİYORUZ

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İpek Coşkun da toplantıda "Türkiye'de ve Dünyada Uluslararası Öğrencilerinin Güncel Durumu" başlıklı bir sunum yaptı. 

Dünyadaki uluslararası eğitim konusuna değinen Coşkun, "Her geçen yıl eğitim ülkeler arasında farklı etkileşimleri sağlıyor. Öğrenci hareketliliği o kadar yüksek ki 2025'te 8 milyon öğrencinin başka bir ülkeye eğitim için gideceği öngörülüyor. Bu birçok ülke nüfusundan daha fazla. Türkiye de son yıllardaki eğitim çalışmaları sayesinde uluslararası öğrenci sayısında ilk 10'a girmeyi başardı." ifadelerini kullandı. 

Toplantılarda; Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Karşılaştıkları Sorunlar (Oturum, Barınma, Burs) Maarif Ajansı Çalışmaları ile TMV Türkçe ve Türk Kültürü Öğretiminde Hedefler, İhtiyaçlar, Stratejiler gibi üç oturumda kamu kurum ve kuruluşlarıyla üniversite rektörleri, TMV ile yaptıkları protokol işbirliklerinin niteliklerini artırmak, daha verimli sonuçlara odaklanmak ve önceki toplantılarda ortaya konan sorun, öneri ve talepleri değerlendirerek iş birliği olanaklarını masaya yatırarak projeleri sundular.

TÜRKİYE’NİN DÜNYADAKİ EĞİTİM GÜCÜ: Türkiye Maarif Vakfı, 49 ülkedeki 427 eğitim kurumu ile Türkiye adına eğitim diplomasisi yürütüyor. Dünyada anaokulundan üniversiteye kadar kendi geliştirdiği orijinal Yabancılara Türkçe Öğretimi Programı ve onun uzantısı ders kitaplarıyla profesyonel bir şekilde Türkçe öğreterek Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor. Diasporadaki Türk çocuklarının ana dili Türkçe öğrenmesi ve kültürel aidiyetleri için Eğitim Merkezleri açıyor. Diğer ülkelerin 1800’lerden beri oluşturdukları dünya eğitim liginde Maarif Vakfı beş yılda, altı kıta, 49 ülkedeki okul ağıyla ilk beşe girdi. Ülkesinde lise bitirme sınavlarında birinci olanlar da dahil, Maarif okullarından 1500 öğrenci, 2021’de Türk Üniversitelerini tercih etti.

 
Bu haber 34283 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
34261 Okunma
34252 Okunma
34250 Okunma
34250 Okunma
34248 Okunma
34245 Okunma
34245 Okunma
34245 Okunma
34244 Okunma
34244 Okunma
34311 Okunma
34295 Okunma
34284 Okunma
34279 Okunma
34269 Okunma
34267 Okunma
34264 Okunma
34263 Okunma
34261 Okunma
34261 Okunma
34427 Okunma
34375 Okunma
34362 Okunma
34358 Okunma
34348 Okunma
34336 Okunma
34311 Okunma
34310 Okunma
34310 Okunma
34310 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI