Prof.Dr EKREM ÇULFA
  21-02-2023 11:57:00

KOCA TERBİYE EDİLMEZ, TERBİYELİSİYLE EVLENİLİR

KOCA TERBİYE EDİLMEZ, TERBİYELİSİYLE EVLENİLİR

 

Dünyaki hemen her şey sürekli değişim ve dönüşüm halinde ya evlilikler ne durumda? İnsan evladı Ay’a ayakbastı olmadı, sanal devrim yaptı yine olmadı. Kayınvalidenin yan bakması, kayınpederin iktidarı bırakamaması, kocanın daha çok para kazanması, bekâretin değersizleştirilmeye çalışılması, kocayı elde tutma yöntemi olarak seks, erkeğin elinin kiri, bayılan hassas kadınlar, tek taşın büyüklüğü, çocuk üzerinden kadın iktidarı, saçın süpürge edilişi vb… konular gündemdeki yerini hâlâ koruyor…

Hocam, Evlilik problemlerine bir el atın! mesajlarınız gözümün önünden hiç gitmiyor, evliliğimiz bitiyor, yuvamız yıkılıyor bize lütfen yardım edin çığlıklarınız kulaklarımda hâlâ çınlıyor…

 

Devrimiz zamanı çiftlerinin yenilenmeye çok ihtiyacı var. Evlilik sıkıcılaştı ve sıkıştı; biliyorum  ama bir ferahlatalım bu mevzuyu. Ezber bozalım, kayınvalideyi sevmeyi kafaya koyalım, kocanın iyisi makbuldür  deyip bu durum kazandığı paradan bağımsızdır şeklinde algılayalım. Bekâret çiftlerden başka kimseyi bağlamaz, seksle elde tutulacak adamı salıverelim gitsin, ayılıp bayılmayalım  sağlıklı iletişim kuralım. Tek taş hepsi hepsi taştır, saçımıza başımıza sahip çıkalım öz bakımımızı güzel yapalım ve çocuğumuzu da bu iktidar oyununa kurban etmeyelim; lütfen ve mutlaka… 

Koca terbiye edilmez

Takipçi ve danışan kızlarım lafım size, kulağınıza küpe; koca terbiye edilmez, terbiyelisiyle evlenilir.

Evliliğe hazır olunur mu? Yahut bazı koşullar yerine getirilmeden masaya oturulmaz mı? Misal 25 yaş üstü olmak, okulunu bitirmiş olmak, ailesiyle yaşıyor ve bundan mustarip olmak, âşık olmak, aşkı bitmek üzere olmak, kendi düzenini kurmaya pek hevesli olmak, seviyor ve birlikte yaşamak istiyor olmak, işi olmak, evi geçindirecek parayı kazanıyor olmak, cinselliğe “Hadi” diyor olmak, bir an önce çocuk istemek, “bir elin nesi var iki elin sesi var” şarkısına takılmış olmak, vb…, evliliğe hazır olunduğunu gösterir mi?

Yoksa “Hazır değilsin, seneye tekrar gel bakalım, olmuş musun?” durumu var mıdır? Yahut hazırım diyen hazırdır ve konu kapanmış mıdır? Soru giderek kazıklaşıyor, o vakit sadeleştirelim:

Evlenmeden nelere dikkat edelim, hangi hallerde alarm sesi duyalım? Bir durup nefeslenelim? 

En önce ve en çok, evliliğin ve âşık olma halinin başka başka haller olduğunu bilelim. Aşkın kendiliğinden başlayan ve kendiliğinden biten coşkusu ile evliliğin çokça emek isteyen şekli epey farklıdır. Yan gelip yatma günleri bitmiş, evlilik için uğraş dolu günler başlamıştır, göze alan buyursun. Sözün özü, âşıkken evlilik kararı almamak lazımdır. Aşk, yüksek ve coşkun bir haldir. Neredeyse sarhoş eder. En şahane adam, en film tadında aşk size gelmiştir. Ne çözülecek problem, ne aktarılacak hayal kırıklığı vardır. Etrafınızdaki herkes ve her şey anlam ve önemini yitirmiştir.

Aşk bir görme bozukluğudur

Evlilik ise gerçek bir hayatın içine çeker sizi. Annenizin algısı, arkadaşlarınıza davranışı, evin kirası, ödenecek faturaları, erken veya geç uyuması, dağınıklığı, çok ya da az konuşması... “Aşk, görme bozukluğudur” denir. Bu kıymetli ve şahane duygu yavaşlamadan evlenmeyin. Şöyle ağız tadıyla kavga edip yola devam edebileceğini görmeden, mantık ayakları yere basmaya başlamadan evlenmemeli insan...

 

PEKİ, ÇİFTLER EVLİLİĞE HAZIR OLDUKLARINI NASIL ANLAYABİLİR?

Son yıllarda boşanmalardaki hatırı sayılır artış, evliliğe nasıl hazır olunur, kimin kiminle evlenmesinin uygun olduğu nasıl tespit edilir gibi konuları güncellemiş ve evliliğin formülünü bulma hevesi artmıştır. Bu heves önce yurt dışında, son zamanlarda bizde aile evlilik okullarını gündeme getirdi. Buralarda çiftlere, evlilik nedir ve muhtemel dertleri nelerdir, çözüm yolları nedir anlatılır, ezber yapmayıp kendine ait çıkarımlar yapabilen illaki faydalanır. Ancak evlilikte paket bilgi, eğer içinden size ait olanı ayırt edemezseniz işe yaramaz, hatta zarar verebilir. Yahut profesyonellerden danışmanlık alan evlilik siteleri, evlenmek için başvuranlara sordukları sorularla evliliğe hazır olup olmadıklarını, hatta kimin kiminle evlenmesinin uygun olduğunu bulabildikleri iddiasındalar. Hepsi kabul, ancak bu sistemin pert olduğu yer, evliliğin bir kadın ve adam arasında gerçekleşmesi ve onların değişip dönüşen istek ve ihtiyaçlarını karşılama hevesidir.

Evlilik öncesinde terapiste gelen, tedbiri baştan alalım diyen, soruları bol, cevapları az epey çift görmüşlüğüm vardır. Sorular muhtelif: “Biz evliliğe uygun muyuz?” ya da “Evlendiğimizde ortaya çıkabilecek dertler neler olabilir?”, “Aile ilişkilerini düzenlerken ne yapacağız?”
En sık sorulan ve cevabı en az önemsenen soru zannımca, “Biz evliliğe uygun muyuz?” sorusudur. Bu sorunun, kesinlikle uygunsunuz yahut sizden olmaz, bir sene sonra bir daha gelin bakalım şeklinde bir cevabı elbet yok.

Bir tek şey söylenir: Karşınızdakini değiştirme ve dönüştürme fanteziniz varsa, gizli ama ve niyetleriniz varsa ilişkinizin başı beladadır. Bu, “Evlenmek üzere olduğunuz kişi değişmeyecektir, yedisinde neyse yetmişinde de o olacaktır” demek değil. Fiziksel, ruhsal, davranışsal, duygusal olarak değişiyoruz, dönüşüm geçiriyoruz.

İyi yahut kötü, mutlak bir biçimde herkes değişir, dönüşür. Fakat bu sizin zihninizdeki proje tadında olmayabilir. Eğer evlenme arzusu ya da hayali içinde olduğunuz kişi aynı zamanda sizin bir projenizse, evlenmeyin! Bu, çok kıymetli bir mesele. Ne kadar az değiştirme hayaliniz varsa hikâye o kadar doğru demektir.

İnsan canlısı, kendi yolculuğunu yaşarken kabul edilmek, onaylanmak istiyor. Bunu en çok da partnerinden bekliyor. Tam da bu noktada partner “Değiş” diyor; altyazısı, “Yoksa sevmem, onaylamam, takdir etmem” demek. İşte gümbürtü burada kopuyor. Bir grup,“Uyum her şeydir” diyor, kimliğinden vazgeçmeye oynuyor. Diğer grup ise direniyor, olağan evrilme sürecini bloke ediyor. Her iki durum da fena.
Bir de genel geçer, evliliğe uygunluğu test eden haller var. Buyurun, istediğinizi alın, istediğinizi bırakın.

SADECE GELİNLİK HEVESİNİZ VARSA GEÇSİN DİYE PARTİ VERİN PASTA KESİN !!!

Gelinlik giyme heyecanı ile evliliği birbirinden ayrı değerlendirin. Düğün ve gelinlik hevesiniz çoksa, geçsin diye parti verin, pasta kesin misal.
Boşanma istatistiklerine göre 21-22 yaşında evlenenler, 25-26 yaşında evlenenlere göre iki kat fazla boşanıyor. Aile Evlilik Çift Danışmanlarının çoğu dişinizi sıkıp 25 yaşı bekleyin, diyorlar. Mahalle baskısı, ya evlenemezsem kaygısının faydası yoktur, yanlış yaptırır.

Kendi sorunlarını tanımak iyidir.

Evlilikten ve muhtemel eşten gerçekçi beklentiler kısmı aslında testin en birinci maddesidir. Bu, hem evleneceğiniz kişiyi hem kendi isteklerinizi bilmeyi, hem de evliliğin doğasını tanımayı içerir.

Ne kadar iyi aile ilişkisi, o kadar az dert. Evleneceğiniz şahsın ana babasını, kardeşini sevmek lazımdır, yok olmuyorsa, hiç değilse nazik olunmalıdır, saygı duyulmalıdır.

Kişisel arkadaşlıklardan vazgeçmemek önemlidir.

Evlilik kontratını elden geçirmek, samimi olmak, stratejiden uzak durmak evliliğe ve hayata hazırlık için iyidir.

Duygusunu aktaran, kızgınlığını anlatan, dinleme ile anlamanın farkını bilen, kendisiyle barışık, sağlıklı iletişim kurabilen gönül gözü açık insanlar evliliğe de ahbaplığa da pek yakışır.

Bu maddeler çoğaltılabilir ve fakat insanın, kendisinin, önceliklerinin, isteklerinin değişimi, kimi vakit hepsini boşa çıkarıyor. Dert burada aslında…

Bir vakit, birbiri için çok uygun olan iki insan, bir vakit sonra uygun olmaz hale gelebiliyor. Çok geleneksel söylemlerden biri de şu: Sıklıkla, evlenme nedenimiz bir süre sonra boşanma nedenimiz olur! Misal, adam hareketli diye evlenirsin, eve girmiyor diye boşanırsın. Yahut, çok ilgili hatun, gözümün içine bakıyor diye evlenilir, boğuldum, ilgisiyle yordu beni diye boşanılır. Öncelik değişmiştir, eski ihtiyacınız eskimiş, yeniler sıradadır.

Hikâyenin bir diğer ayağında evliliğin sosyal bir kontrat olduğunu da fark etmek gerekiyor.

Bu coğrafyada evlilik tarifinin köken yani içinden çıktığımız aileler, muhtemel krizler, gelinler, damatlar, kayınvalideler, eltiler, görümceler hattından iyi okunması önemlidir. Pek çok evli çift, yıllarını kök aile mevzusuna kurban etmiştir. Biriyle evlendiğinizde onun kök aile dinamiği ve kültürüyle de evlenirsiniz. Yeni insanlar, eşin ailesi tüm özellikleriyle hızla hayatınıza girer, üç gün önce tanımadığınız insanlara anne-baba dersiniz, siz şaşkın, onlar kaygılı, birdenbire yakın akraba olursunuz. Bu coğrafyanın evlilik raconu budur ve hangi sosyal grupta olursanız olun, eşin ailesiyle ilişki kurmama yahut kuramama duygusal olarak evlilikte sıkıntı oluşturur.

Hepimizin içinde kök ailemizin onaylanması ve sevilmesi isteği vardır. Fazlaca bireyselleşmiş, hatta ayarını kaçırmış dış memleketler için bu mevzu evliliğin olmazsa olmazları sıralamasında kendine yer bulamaz. Onlar yalnızlıktan dem vurur, biz ise yalnız kalamamaktan. Onlar aileleriyle mesafeli ilişki yaşar, alma konusunda da, verme konusunda da temkinli davranırlar. Biz ise isteriz ve neredeyse daima alırız, ailemizin sevilmesi, neredeyse sevildiğimizin kanıtı gibidir. Gerçek bu gibi gözükür…

Eğer aile evlilik çift sorunları ve ilişki problemleri yaşıyorsanız benimle iletişime geçmek isterseniz whatsapp 0532 158 35 55 hattımdan arayın veya yazın lütfen…

Dua, dilek ve temennim

İnşallah istediğiniz vakit, istediğiniz insanla, istediğiniz şekilde, kök ailelerinizle yeni çekirdek aileniz uyumlu bir şekilde evlenin ve istekleriniz ile gerçekleriniz kapı komşu olsunlar... Bir de geçinmeye gönlü olmak meselesi var, mühimdir, önemle fark etmenizi dilerim… Unutmayın güzel haberlerinizi bekliyorum. Sosyal medyadan takipleşmeyi ve beni de etiketlemeyi unutmayın…

 

  Bu yazı 612 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
BİZİ TAKİP EDİN
 • PUAN DURUMU
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
  2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
  3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
  4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
  5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
  6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
  7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
  8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
  9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
  10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
  11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
  12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
  13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
  14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
  15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
  16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
  17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
  18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
  19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Eyüpspor 13 9 1 3 21 9 30 +12
  2 Pendikspor 13 7 3 3 20 9 24 +11
  3 Keçiörengücü 13 7 3 3 25 18 24 +7
  4 Samsunspor 13 6 2 5 19 12 23 +7
  5 Boluspor 12 6 2 4 13 7 22 +6
  6 Bodrumspor 12 6 3 3 22 15 21 +7
  7 Manisa FK 13 5 3 5 19 19 20 0
  8 Çaykur Rizespor 12 4 1 7 17 9 19 +8
  9 Bandırmaspor 12 4 2 6 14 14 18 0
  10 Göztepe 12 5 5 2 12 11 17 +1
  11 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
  12 Sakaryaspor 13 5 7 1 19 22 16 -3
  13 Altay 13 3 4 6 11 13 15 -2
  14 Erzurumspor FK 13 3 5 5 14 19 14 -5
  15 Tuzlaspor 12 3 6 3 15 18 12 -3
  16 Altınordu 13 3 7 3 13 23 12 -10
  17 Yeni Malatyaspor 14 2 8 4 14 24 10 -10
  18 Gençlerbirliği 12 1 7 4 13 23 7 -10
  19 Denizlispor 13 1 10 2 10 26 5 -16
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Bucaspor 1928 14 9 1 4 22 7 31 +15
  2 Kocaelispor 14 9 1 4 29 15 31 +14
  3 İskenderunspor A.Ş. 14 9 2 3 20 10 30 +10
  4 Karacabey Belediye Spor 14 8 1 5 20 8 29 +12
  5 1461 Trabzon FK 14 6 3 5 15 9 23 +6
  6 Serik Belediyespor 14 6 3 5 18 15 23 +3
  7 Zonguldak Kömürspor 14 7 5 2 16 17 23 -1
  8 Ankara Demirspor 14 5 3 6 16 8 21 +8
  9 Kırklarelispor 14 5 3 6 15 13 21 +2
  10 Van Spor FK 14 5 4 5 14 14 20 0
  11 Etimesgut Belediyespor 14 4 5 5 19 16 17 +3
  12 Fethiyespor 14 4 7 3 18 24 15 -6
  13 Kastamonuspor 14 3 6 5 14 19 14 -5
  14 Sarıyer 14 2 5 7 16 22 13 -6
  15 Uşak Spor 14 3 7 4 10 20 13 -10
  16 Adıyaman FK 14 2 6 6 12 17 12 -5
  17 Kırşehir FSK 14 2 6 6 12 17 12 -5
  18 Balıkesirspor 14 3 8 3 9 19 12 -10
  19 Diyarbekir Spor 14 1 8 5 13 24 8 -11
  20 Pazarspor 14 1 10 3 10 24 6 -14
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Yeni Mersin İY 12 10 1 1 18 5 31 +13
  2 52 Orduspor FK 12 7 3 2 20 12 23 +8
  3 Karşıyaka 12 7 3 2 14 6 23 +8
  4 Karaköprü Belediyespor 12 5 2 5 12 5 20 +7
  5 Belediye Kütahyaspor 12 5 2 5 17 11 20 +6
  6 Belediye Derincespor 12 5 2 5 14 13 20 +1
  7 Ağrı 1970 Spor 12 5 3 4 9 7 19 +2
  8 Hacettepe 1945 12 5 3 4 15 14 19 +1
  9 Nevşehir Belediyespor 12 4 4 4 15 14 16 +1
  10 1922 Konyaspor 12 5 6 1 14 17 16 -3
  11 1954 Kelkit Bld.Spor 12 3 3 6 8 8 15 0
  12 Çatalcaspor 12 4 6 2 13 12 14 +1
  13 Elazığspor 12 4 6 2 12 18 14 -6
  14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 12 3 6 3 10 15 12 -5
  15 Şile Yıldızspor 12 1 5 6 9 12 9 -3
  16 Yomraspor 12 2 7 3 7 13 9 -6
  17 Eskişehirspor 12 2 7 3 12 25 9 -13
  18 Edirnespor 12 2 10 0 8 20 6 -12
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
   25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
   25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
   25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
   25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
   25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
   25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
   25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
   25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   20/11/2022 Bodrumspor vs Tuzlaspor
   20/11/2022 Çaykur Rizespor vs Boluspor
   20/11/2022 Eyüpspor vs Göztepe
   20/11/2022 Sakaryaspor vs Bandırmaspor
   21/11/2022 Altay vs Gençlerbirliği
   25/11/2022 Denizlispor vs Bodrumspor
   26/11/2022 Tuzlaspor vs Yeni Malatyaspor
   26/11/2022 Boluspor vs Sakaryaspor
   26/11/2022 Gençlerbirliği vs Çaykur Rizespor
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   20/11/2022 Ankara Demirspor vs Karacabey Belediye Spor
   20/11/2022 Balıkesirspor vs Fethiyespor
   20/11/2022 Bucaspor 1928 vs Adıyaman FK
   20/11/2022 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
   20/11/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs İskenderunspor A.Ş.
   20/11/2022 Kocaelispor vs Diyarbekir Spor
   20/11/2022 Pazarspor vs Kırklarelispor
   20/11/2022 Sarıyer vs Zonguldak Kömürspor
   20/11/2022 Serik Belediyespor vs Van Spor FK
   20/11/2022 Uşak Spor vs 1461 Trabzon FK
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   23/11/2022 Edirnespor vs Belediye Derincespor
   23/11/2022 Eskişehirspor vs 52 Orduspor FK
   23/11/2022 Hacettepe 1945 vs Belediye Kütahyaspor
   23/11/2022 Karaköprü Belediyespor vs Yeni Mersin İdman Yurdu
   23/11/2022 Karşıyaka vs Çatalcaspor
   23/11/2022 Şile Yıldızspor vs Elazığspor
   23/11/2022 Yomraspor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
   23/11/2022 1922 Konyaspor vs Nevşehir Belediyespor
   23/11/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs Ağrı 1970 Spor
  HABER ARŞİVİ
  ŞANS OYUNLARI
  YUKARI