Uzm. Dr. Fırat Atak
  07-09-2023 14:12:00

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon terapi ozon gazının tedavi amaçlı kullanılmasıdır. 2. Dünya Savaşı’ndan beri kullanılan ozon tedavisi önce diyabetik ayaklarda, yanıklarda ve iyileşmeyen yaralarda uygulandıktan sonra şaşırtıcı iyileştirme özelliğinin keşfedilmesi sonucu tıp alanına girdi. Enjeksiyon yoluyla, ağızdan, bağırsaktan veya torba yoluyla verilerek kullanım yolları mevcuttur.

Vücudumuz gün içinde binlerce metabolik olay yaşar. Üretilen besinler, yararlı elementler ve enerjinin yanında atıklar da oluşur. Vücudumuzda biriken bu atıklar erken yaşlarda ter, idrar ve dışkı yoluyla vücuttan rahatlıkla atılabilirken, ileri yaşlarda bu atıkların atılımı kolay olmayabilir. Bir de üstüne üstlük sigara, ilaçlar, görülen tedaviler, radyasyon, güneş ışınları, kötü gıdalar ve çevresel etkenlerle birlikte vücudumuzda oluşan toksinler giderek artar ve tabiri yerindeyse vücudumuz bir bataklığa döner. Dünyada geliştirilen bütün tıp sistemleri “vücuttaki toksinleri nasıl atarız” üzerine yoğunlaşır. Kimisi bitkisel kürlerle, kimisi yiyeceklerle, kimisi çamur banyolarıyla vücuttaki toksin havuzunu detokslamaya çalışır. İşte ozon terapi de bir detoks yöntemidir.

Peki Toksin Birikince Ne Olur? Vücudumuzdaki enerji akışı engellenir. Beyinden başlarsak yorgunluk, halsizlik, huzursuzluk, depresif belirtiler meydana gelir. Yemek borusundan dolayı yeme bozuklukları, midede ülser ve gastrit gibi sindirim bozuklukları, bağırsaklarda tembellik ve dışkılama bozuklukları, deride egzama, deri kuruluğu ve deri yaşlanması, eklemlerde kireçlenme gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu enerji dağılımı onarılırsa bütün bu sorunlarda önemli seviyede iyileşme sağlanabilir. Ozon terapisi tam da burada devreye girer.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Hastaların en çok merak ettikleri, ozon tedavisi ne işe yarar sorusunun cevabıdır. Ozon, bağışıklık sisteminizi yukarıya taşır. Böylelikle vücudun bağışıklık temelli hastalıklarında çok önemli bir yardımcı tedavi rolü üstlenir. Performansı arttırır. Vücudun halsizliğini, yorgunluğunu, uykusuzluğunu, huzursuzluğunu giderir. Şeker hastalarında çok yararlı etkileri vardır. Kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açar; dolaşım bozukluklarını düzeltir. Bel ve boyun fıtığında, sporcu yaralanmalarında, kanserde, kas eklem ve romatizma sorunlarında, virüs hastalıklarında, deri, göz, bağırsak hastalıklarında, nörolojik  hastalıklarda, cilt bakımında ve daha birçok alanda ozon tedavisi başarıyla uygulanır. Daha fazla bilgiyi ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar yazımızda bulabilirsiniz. Aşağıdaki anlatacağımız hastalıklar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, her yazının sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

 • Yara tedavisi
 • Dolaşım bozuklukları
 • Fiziksel ve zihinsel yorgunluk
 • Bel ve boyun fıtıkları
 • Damar tıkanıklıkları
 • Bunama, alzhemier
 • Şeker
 • Ağrı tedavisi
 • Kanser
 • Gangren
 • Fibromiyalji
 • Obezite (Şişmanlık)
 • Cilt bozuklukları, sivilce, cilt bakımı
 • Kireçlenme
 • Romatizma
 • Mantar
 • Kulak çınlaması
 • Virüs hastalıkları
 • Bağırsak hastalıkları
 • Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)

Yara tedavisi: Açık yatak yaraları, alt bacağın ülserleri, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren gibi enfeksiyonlu yaraların tedavisi ozonun klasik uygulama alanlarının içinde yer alır. Daha fazla bilgi için ozon ile yara tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Dolaşım bozuklukları: Dolaşım bozuklukları tedavisinde ozon terapi 40 yıldır başarıyla kullanılır. Bu başarı, yapılmış çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Ozon terapi, klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilir.

Fiziksel ve zihinsel yorgunluk (Anti-aging): Ozon tedavisi stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluğa çok güzel yanıt verir. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırır. Kişiler kendilerini yenilenmiş hisseder. Daha fazla bilgi için ozon ile stres ve yorgunluk tedavisi yazımızı okuyun.

Kanser: Kanserde ozon iyi bir tamamlayıcı tedavidir. Kanser hücrelerinin büyüme ve beslenme ortamını yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun kanserle mücadele etme gücünü arttırır. Kemoterapinin yan etkilerini (özellikle bulantı, kusma, sinir uyuşması gibi) azaltarak kemoterapinin etkinliğini arttırır. Daha fazla bilgi için ozon ve kanser yazımızı okuyabilirsiniz.

Bel ve boyun fıtığı: Hafif düzeydeki bel ve boyun fıtıkları ozon enjeksiyonu tedavisi ile düzelebilir. Daha fazla bilgi için ozon ile boyun ve bel fıtığı tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağrı tedavisi: Fıtık, sporcu yaralanmaları, kireçlenme, migren, kanser, kemik erimesi, alzheimer gibi hastalıkların meydana getirdiği ağrılarda ozon terapi yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanıldığında önemli ölçüde fayda sağlayabilir.

Göz hastalıkları: Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları atrofik ve dejeneratif değişikliklerle gözü de etkiler. Yapılan çalışmalarda ozon otohemotransfüzyon sonrası 6-8 ay içerisinde vizyonda iyileşmeler görülmüştür. Tedavinin devam ettirilmesi halinde vizüel performansta artış gözlenmiş veya daha kötüye gidişin durdurulduğu kanıtlanmıştır. Daha fazla bilgi için ozon ile göz hastalıkları tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Zayıflama: Sadece ozon tedavisi ile zayıflamak mümkün değildir. Ozonla zayıflamayı düşünen tüm hastaların bunu bilmesi gerekir. Ozon tedavisi, ozon sauna ve kan ozonlama yöntemleriyle hem ödemin atılmasını, hem toksinlerin atılmasıyla vücudun yenilenmesini hem de metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar. Daha fazla bilgi için ozon ile zayıflama yazımızı okuyun.

Cilt bakımı: Ozon cildin doğal güzelliğinin korunmasına ve geri kazandırılmasına katkı sağlar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt eskir, kendini yenileyemez ve kırışıklıklar meydana gelir. Cildin gençleştirilmesi için lokal ve sistemik ozon metotlarının birlikte uygulanması önerilir. Daha fazla bilgi için ozon ile cilt bakımı yazımızı okuyun.

Virüs hastalıkları: Ozon; AIDS, zona ve uçuk gibi hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasını sağlar. Uçuğun her iki tipi virüsler tarafından oluşur. Diğer tıbbi metotlarla ozonun kombine edilerek oldukça başarılı bir biçimde tedavi edilebilir. Daha fazla bilgi için ozon ile AIDS, zona ve uçuk tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağırsak hastalıkları: Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde ozon terapisinin çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya yapılan 10 seanslık ozon uygulanması yeterli olur. Daha fazla bilgi için ozon ile bağırsak hastalıkları tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C): Karaciğerin enflamasyonunun tedavisinde ozon, klasik tedaviler arasında sayılır. Ozon tedavisi ile özellikle hepatit a sorunsuz bir şekilde tamamen iyileşebilir. Daha fazla bilgi için ozon ile hepatit tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Eklem hastalıkları, kireçlenme, romatizma: Enflamasyonlu eklem hastalıklarının birinci ve ikinci evrelerinde medikal ozon uygulamaları olumlu sonuç verir. Ozon ve fizik tedavi uygulamaları kombine edilerek artritik/romatizmal durumların tedavisinde tamamlayıcı amaçla kullanılabilir. Daha fazla bilgi için ozon ile eklem hastalıkları, kireçlenme ve romatizma tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon terapinin birkaç farklı uygulama metodu vardır. Bunlardan biri torbalama metodudur. Yara, mantar ya da egzama gibi hastalıkları olan kişilerde, sorunun bulunduğu bölgeye içi ozon gazıyla doldurulmuş torbalar sarılır. Diğer yöntem ağrılı bölgeye enjeksiyon uygulamaktır. Bel fıtığı, boyun fıtığı, spor yaralanması ya da tenisçi dirseği gibi ağrılı hastalıklarda bu yönteme başvurulur. Virüs hastalıklarında, dolaşım sistemi bozukluklarında ve bağışıklık sistemini güçlendirmede damar yoluyla ozon uygulaması yapılır. Kişinin vücudundan kan alınarak o kan vakumlu bir şişe içinde ozonlanır ve tekrar vücuda geri verilerek restore edilmesi sağlanır. Bir başka yöntem de ozonu bir kabin içinde vücuda vererek buharlı banyo şeklinde uygulamaktır. Daha fazla bilgi için ozon tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyun.

Ozon Tedavisinin Yararları

Ozon terapisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Ancak şunu belirtmek gerekir; ozon bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. İyileşmeyen yaralar, mantar, egzama, karaciğer hastalıkları, bel ve boyun fıtığı ağrıları, sporcu yaralanmaları, cilt yenileme, dolaşım bozuklukları, bağışıklık sistemi, fiziksel yenilenme, eklem hastalıkları, bağırsak problemleri, kanser gibi birçok alanda ozon tedavisinin olanaklarından faydalanılır. Daha fazla bilgi için ozon tedavisi faydaları yazımızı okuyun.

Ozon Tedavisinin Zararları

Kullanılan bir ilacın dahi bazı yan etkileri olduğu gibi yıllardan beri kullanılan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ozon tedavisinin de bazı zararlı etkileri olabilir. Örneğin ozon gazının solunması akciğerlerde harabiyete neden olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman hekim tarafından bilinçli bir şekilde uygulanması gerekir. Daha fazla bilgi için ozon tedavisi zararları ve yan etkileri yazımızı okuyun.

Ozon Tedavisi Fiyatı

Ozon tedavisi kişiye ve hastalığa göre farklılık gösterir. Hasta muayene edilmeden hangi tedavi şeklinin ona uygun olacağına karar verilemez. Hem uygulama şekline hem de seans sıklığına göre fiyat değişebilir. Öte yandan bu tarz ortamlarda ozon tedavisi ücretinin yazılması etik olarak da doğru değildir.

 

 

 

 

 

Dr. Fırat Atak Kimdir? – Biyografisi

Dr. Fırat Atak 1968 yılında doğdu. Diyarbakır Anadolu Lisesinden 1986’da mezun oldu. Dicle Tıp Fakültesini 1992 yılında bitirdi. 1998 Yılında Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı olarak mezun oldu.

1998 Yılından beri Pendik Şifa Hastanesinde mesleğini icra etmekte olan ve aynı zamanda bu hastanenin başhekimi olarak görev yapan Dr. Fırat Atak, 1999 yılında İngiltere Oxford’ta Ağrı ve Anestezi eğitimi aldı. 2001 Yılında Paris’de Dr. Le Coz’un yanında Mezoterapi ve Spor Yaralanmaları eğitimi aldı. 2022 yılında şifa hastanesindeki görevinden ayrılarak mesleğine muayene hekimi olarak devam etmektedir.

Üyesi Olduğu Oda ve Dernekler

 • Türk Tabipler Birliği
 • Medikal Estetik Hekimler Derneği
 • Mezoterapi Derneği (Mezoder)
 • Türk Anestezi Derneği
 • Medikal Ozon Derneği
 • Türk Yoğun Bakım Derneği

Mesleki İlgi Alanlarım

 • Ozon Tedavisi
 • Medikal Estetik
 • Mezoterapi
 • Saç Tedavisi

Dr Fırat ATAK KLINIK

 

İLETİŞİM  Gsm:+90 537 658 43 54

ADRES   :DOĞU MAH. MADALYON SK. CEBECİ RESİDENCE SİTESİ A BLOK NO: 8 İÇ KAPI NO: 8 PENDİK/ İSTANBUL İstanbul  Pendik  Türkiye

 

 

 

 

 

  Bu yazı 215 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
BİZİ TAKİP EDİN
 • PUAN DURUMU
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Fenerbahçe 4 4 0 0 8 3 12 +5
  2 Galatasaray 4 3 0 1 9 2 10 +7
  3 Çaykur Rizespor 5 3 1 1 7 5 10 +2
  4 Trabzonspor 5 3 2 0 11 6 9 +5
  5 Kayserispor 5 2 0 3 6 3 9 +3
  6 Adana Demirspor 4 2 0 2 9 5 8 +4
  7 Konyaspor 5 2 1 2 6 4 8 +2
  8 Hatayspor 5 1 0 4 8 4 7 +4
  9 Alanyaspor 5 1 0 4 6 4 7 +2
  10 Beşiktaş 4 2 1 1 4 4 7 0
  11 Kasımpaşa 5 1 1 3 8 11 6 -3
  12 MKE Ankaragücü 5 1 2 2 7 7 5 0
  13 Fatih Karagümrük 5 1 2 2 3 3 5 0
  14 Sivasspor 5 1 2 2 6 8 5 -2
  15 Antalyaspor 5 0 2 3 5 7 3 -2
  16 Başakşehir FK 4 1 3 0 2 5 3 -3
  17 Pendikspor 5 0 2 3 4 11 3 -7
  18 İstanbulspor 3 0 1 2 2 4 2 -2
  19 Samsunspor 4 0 3 1 4 9 1 -5
  20 Gaziantep FK 5 0 5 0 2 12 0 -10
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Eyüpspor 5 5 0 0 14 2 15 +12
  2 Manisa FK 5 3 0 2 8 1 11 +7
  3 Bodrumspor 5 3 1 1 7 1 10 +6
  4 Gençlerbirliği 5 3 1 1 5 4 10 +1
  5 Çorum FK 5 3 2 0 8 4 9 +4
  6 Bandırmaspor 5 2 0 3 6 3 9 +3
  7 Kocaelispor 5 3 2 0 7 7 9 0
  8 Keçiörengücü 5 2 1 2 3 1 8 +2
  9 Şanlıurfaspor 5 2 1 2 5 5 8 0
  10 Erzurumspor FK 5 1 1 3 6 3 6 +3
  11 Göztepe 5 1 2 2 3 4 5 -1
  12 Sakaryaspor 5 1 2 2 3 6 5 -3
  13 Giresunspor 5 1 3 1 3 5 4 -2
  14 Adanaspor 5 1 4 0 4 7 3 -3
  15 Boluspor 5 0 2 3 2 5 3 -3
  16 Altay 5 1 4 0 4 10 3 -6
  17 Tuzlaspor 5 1 4 0 2 14 3 -12
  18 Ümraniyespor 5 0 3 2 2 10 2 -8
  Takım O G M B A Y P AV
  1 Esenler Erokspor 4 4 0 0 9 1 12 +8
  2 Van Spor FK 4 4 0 0 7 1 12 +6
  3 Nazilli Belediyespor 4 4 0 0 7 3 12 +4
  4 Diyarbekir Spor 4 3 0 1 6 2 10 +4
  5 Ankaraspor 4 2 1 1 5 3 7 +2
  6 Yeni Mersin İdman Yurdu 4 1 0 3 3 2 6 +1
  7 Ankara Demirspor 4 2 2 0 5 7 6 -2
  8 Hes İlaç Afyonspor 4 1 1 2 4 4 5 0
  9 Bucaspor 1928 4 1 1 2 3 3 5 0
  10 1461 Trabzon FK 3 1 1 1 2 1 4 +1
  11 Adıyaman FK 4 1 2 1 3 4 4 -1
  12 Bursaspor 4 1 2 1 3 4 4 -1
  13 Karacabey Belediye Spor 4 1 3 0 3 4 3 -1
  14 Beyoğlu Yeniçarşıspor 3 1 2 0 2 3 3 -1
  15 Serik Belediyespor 4 1 3 0 1 4 3 -3
  16 Kırşehir Futbol SK 4 0 2 2 3 7 2 -4
  17 Zonguldak Kömürspor 3 0 2 1 1 4 1 -3
  18 Kırklarelispor 4 0 3 1 1 8 1 -7
  19 Altınordu 3 0 3 0 4 7 0 -3
  Takım O G M B A Y P AV
  1 52 Orduspor FK 2 1 0 1 3 0 4 +3
  2 Kepezspor FAŞ 2 1 0 1 3 1 4 +2
  3 İnegöl Kafkas GK 2 1 0 1 3 2 4 +1
  4 Aliağa Futbol A.Ş. 2 1 0 1 2 1 4 +1
  5 K.Çekmece Sinopspor 2 1 0 1 2 1 4 +1
  6 Mardin 1969 Spor 2 1 1 0 4 2 3 +2
  7 Talasgücü Belediyespor 2 1 1 0 4 3 3 +1
  8 Tarsus İdman Yurdu 2 1 1 0 3 5 3 -2
  9 Ayvalıkgücü Belediyespor 2 0 0 2 2 2 2 0
  10 Artvin Hopaspor 1 0 0 1 1 1 1 0
  11 Gümüşhanespor 2 0 1 1 2 3 1 -1
  12 Edirnespor 2 0 1 1 1 2 1 -1
  13 Malatya Arguvanspor 2 0 1 1 0 1 1 -1
  14 Karabük İdmanyurdu Spor 2 0 1 1 1 5 1 -4
  15 Kırıkkalegücü FK 1 0 1 0 0 2 0 -2
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   22/09/2023 Gaziantep FK vs İstanbulspor
   23/09/2023 Çaykur Rizespor vs Sivasspor
   23/09/2023 Pendikspor vs Fatih Karagümrük
   23/09/2023 Antalyaspor vs Samsunspor
   23/09/2023 Başakşehir FK vs Galatasaray
   24/09/2023 Beşiktaş vs Kayserispor
   24/09/2023 MKE Ankaragücü vs Konyaspor
   24/09/2023 Alanyaspor vs Fenerbahçe
   24/09/2023 Kasımpaşa vs Adana Demirspor
   25/09/2023 Hatayspor vs Trabzonspor
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   22/09/2023 Boluspor vs Tuzlaspor
   22/09/2023 Eyüpspor vs Ümraniyespor
   23/09/2023 Keçiörengücü vs Giresunspor
   23/09/2023 Manisa FK vs Göztepe
   23/09/2023 Çorum FK vs Sakaryaspor
   24/09/2023 Bandırmaspor vs Gençlerbirliği
   24/09/2023 Adanaspor vs Erzurumspor FK
   24/09/2023 Şanlıurfaspor vs Kocaelispor
   25/09/2023 Altay vs Bodrumspor
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   23/09/2023 Adıyaman FK vs Ankaraspor
   23/09/2023 1461 Trabzon FK vs Hes İlaç Afyonspor
   23/09/2023 Ankara Demirspor vs Beyoğlu Yeniçarşıspor
   23/09/2023 Kırşehir Futbol SK vs Yeni Mersin İdman Yurdu
   23/09/2023 Serik Belediyespor vs Karacabey Belediye Spor
   23/09/2023 Zonguldak Kömürspor vs Diyarbekir Spor
   23/09/2023 Bursaspor vs Altınordu
   23/09/2023 Kırklarelispor vs Van Spor FK
   23/09/2023 Bucaspor 1928 vs Nazilli Belediyespor
  Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
   23/09/2023 Gümüşhanespor vs Karabük İdmanyurdu Spor
   23/09/2023 Malatya Arguvanspor vs Artvin Hopaspor
   23/09/2023 Mardin 1969 Spor vs 52 Orduspor FK
   23/09/2023 Kırıkkalegücü FK vs Edirnespor
   23/09/2023 Tarsus İdman Yurdu vs K.Çekmece Sinopspor
   23/09/2023 Aliağa Futbol A.Ş. vs İnegöl Kafkas GK
   23/09/2023 Ayvalıkgücü Belediyespor vs Talasgücü Belediyespor
  HABER ARŞİVİ
  ŞANS OYUNLARI
  YUKARI