Pendikli Boşnak vatandaşlarla Balkan Yeşilbağlar Spor Kulübü ziyaretinde bir araya gelerek başladığı Pendik programına Gazipaşa’da esnaf ziyareti, sahilde kurulu AK Nokta ziyareti ve Atatürk Kültür Merkezi’nde “Terörle Mücadele ve Suriye Konferansı” ile devam eden Bakan Hulusi AKAR, akşam yemeğinde ise Pendikli şehit ve gazi aileleriyle buluştu.

 

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Şirin ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Milletvekili Adayları, Pendik’te faaliyet gösteren şehit ve gaziler dernekleri başkan ve yöneticileri ile birlikte çok sayıda şehit ve gazi ailelerinin katıldığı programda bakan AKAR, Büyük ve güçlü Türkiye önündeki en büyük engel arasında yer alan teröre karşı mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini, Mehmetçiğin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde teröristlerin "Girilemez!" dediği yerlere girdiğini, "Çıkılamaz!"dediği yerlere çıktığını ifade ederek teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya devam ettiklerini vurguladı.

 

En son terörist etkisiz hâle getirilmeden terörle mücadelenin bitmeyeceğini vurgulayan Bakan Akar, “Mehmetçik; teröristleri kazdıkları çukurlara, mağaralarına gömmeye devam ediyor. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 37 bin 860 terörist etkisiz hâle getirildi. Fırat Kalkanı harekât bölgesinde 6 terörist daha etkisiz hâle getirildi. ‘Terörist neredeyse hedefimiz orası!’ anlayışı ile terörle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.” diye konuştu.

 

Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe serisi operasyonların büyük kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar; Gara’da, Zap’ta, Hakurk’ta, Metina’da, Avaşin Basiyan’da terör yuvalarının tek tek teröristlerin başlarına yıkıldığını söyledi.

Terörün sonunu getirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Akar, teröristlerin önünde iki yol olduğunu bunlardan birinin adalete teslim olmak, diğerinin ise çukurlara gömülmek olduğunu kaydetti.

 

TERÖRİSTLER KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMÜLDÜ

Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik operasyonların kararlılıkla devam ettiğini belirten Bakan Akar; terör yuvalarının tek tek yıkıldığını, teröristlerin kazdıkları çukurlara gömüldüğünü bildirdi.

Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılan başarılı harekâtları hatırlatan Bakan Akar, “Teröristlerden arındırılan, kontrol altına alınan yerlerde bir an önce hayatın normalleşmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda, bölgede hayatın normalleşmesi, güvenliğin sağlanmasın çok önemli.

 

Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlanan, Mehmetçiğin kontrolündeki bölgelere gerek Türkiye’den gerekse Suriye’nin kuzeyinden 1 milyondan fazla Suriyelinin döndüğünü ifade eden Bakan Akar, “Bazıları ‘Bizim Suriye’de ne işimiz var?’ diyor. Eğer biz Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu önlemeseydik, şu anda başımız büyük beladaydı. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında, zamanında gerekli kararları verdik ve ülkemizin, 85 milyonun hak ve menfaatleri ile hudutlarımızın güvenliği yerinden bizzat sağlandı.” dedi.

Hudutların Cumhuriyet tarihinin en güçlü tedbirleriyle korunduğunu vurgulayan Bakan Akar, yüksek teknoloji sistem ve araçlarla ile en yüksek sayıda personelle en etkin tedbirlerin alındığını aktardı.

 

Birkaç gündür sosyal medyada yer alan ve "Türkiye sınırında çekildiği" iddia edilen yasa dışı sınır geçişi görüntülerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakan Akar, “Bir makama bir fotoğraf, video götürüyorlar, o makam hiç onun gerçekliğine bakmadan hemen konuşmaya başlıyor. Bunun sonunda kendisi batıyor. Çünkü o getirilen fotoğraf, Türkiye sınırı değil; Pakistan, İran sınırı. Utanmıyorlar, rezil olmuyorlar.” dedi.

 

Mehmetçiğin vatan, millet, bayrak sevgisi ile hudutlarda 7 gün 24 saat esasıyla kararlılıkla görevini yerine getirdiğini dile getiren Bakan Akar, “Kendi şahsi emelleri, ihtirasları, siyasi amaç ve hedefleri için Mehmetçiğin faaliyetlerini hiçe sayıyorlar ve ülkemize, milletimize ciddi zarar veriyorlar. Bu çok yanlış. En azından emeğe saygısızlık.” diye konuştu.